Jak być przywódcą w czasach niepewności?
Bycie liderem nie jest łatwe, ale bycie liderem w czasach zarazy to wyzwanie, któremu sprostać znacznie trudniej. Sytuacja, z którą muszą się od kilku miesięcy mierzyć szefowie i menadżerowie jest czymś nowym, nieporównywalnym z niczym, co znali i co praktykowali przez lata pracy zawodowej.
Świat biznesu potrzebuje skutecznych liderów, którzy przeprowadzą organizację przez kryzys, którego rodzaj i skala to ciągle wielka niewiadoma. Odważnych przywódców, którzy są w stanie podejmować niestandardowe decyzje, motywując jednocześnie swoje zespoły do współpracy. Takich, którzy wiedzą, czym jest przywództwo, potrafią z tej wiedzy korzystać nie tylko w czasach prosperity, ale również w sytuacjach niepewności, gdy mnożą się znaki zapytania. Prawdziwy lider potrafi sformułować wizję na przyszłość, bacznie obserwując rzeczywistość. Jedną z istotnych umiejętności jest przekazywanie tej wizji zespołowi i zachęcanie do współdziałania. Ważne jest motywowanie i wyzwalanie we współpracownikach chęci uczestniczenia we wdrażaniu zaproponowanej strategii.
Wszystkie opisane wyżej cechy, zwyczajowo przypisywane osobom na stanowiskach kierowniczych, nabrały w ostatnich miesiącach szczególnego znaczenia. W czasach pandemii i kryzysu dobry przywódca to skarb dla każdej organizacji.
Rozważając kwestie przywództwa nie sposób pominąć faktu, że kraje, które najlepiej radzą sobie z pandemią łączy wspólny mianownik: stery rządów trzymają tam kobiety. Niemcy, Nowa Zelandia, Tajwan, Finlandia, Dania, Norwegia, Islandia – oto państwa, których przywódczynie zdobywają wiarygodność i rosnące zaufanie w swoich społeczeństwach. Warto przyjrzeć się temu zjawisku pod kątem cech, dzięki którym liderki radzą sobie lepiej w sytuacji zagrożenia niż mężczyźni.
We wrześniu, podczas XI konferencji LATO HR, będziemy dyskutować m.in. o tym, czy pandemia wpłynęła na zmianę charakteru przywództwa i przed jakimi decyzjami stanęli szefowie i menadżerowie? Jak poradzili sobie z zarządzaniem organizacjami, gdy zmieniło się środowisko biznesowe? Jak przedstawiała się współpraca z działami HR?
Chcemy porozmawiać także o tym, jakie narzędzia okazały się przydatne w zarządzaniu rozproszonymi zespołami, czy praca zdalna była utrudnieniem, czy okazją do zmiany nawyków i zwiększenia elastyczności w zarządzaniu personelem.
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy doświadczenie pandemii zmieniło sposób postrzegania przywództwa we współczesnym świecie.